Ainavu Dārgumi

Par projektu

“Nosaucot vārdā vietas un ainavas, kas ir nacionālais dārgums, kā arī vietas un ainavas reģionos, novados, pagastos, laika gaitā veidotos Latvijas ainavu dārgumu krātuve.”
Aija Melluma, Dr.habil. ģeogr. (Latvijas ainavu laiki, Enerģija un Pasaule, 2016/3)

Lai mudinātu ikvienu palūkoties uz ainavām laika ritumā un kopīgi apzinātu Latvijas ainavu dārgumus, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar plānošanas reģioniem un Latvijas Nacionālo bibliotēku Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros īsteno aktivitāti “Dāvana Latvijai – elektroniska ainavu dārgumu krātuve “Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt”. Plašāka informācija par aktivitātes norisi lasāma aktivitātes nolikumā. Jaunizveidotā elektroniskā krātuve ir paplašinājums Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālās bibliotēkas kolekcijai “Zudusī Latvija”.

Kopā ar Latvijas iedzīvotājiem un ainavu ekspertu padomi šīs aktivitātes laikā ir atlasīti 50 Latvijas ainavu dārgumi, kas apskatāmi ceļojošā izstādē, slīdrādēs un ir ietverti šajā elektroniskajā ainavu dārgumu krātuvē. Katru no pieciem Latvijas plānošanas reģioniem raksturo 10 ainavu dārgumi.
 

Projekta gaita

 
2017
928 pieteikumi
Ikviens iedzīvotājs tika aicināts pieteikt savu ainavu dārgumu vietnē www.ainavudargumi.lv
243 ainavas
Grupējot pieteikumus, ainavu ekspertu padome turpmākai vērtēšanai izvirzīja 243 ainavas (aplūkot kartē).
45 382 balsojumi
Par izvirzītajām ainavām vietnē www.ainavudargumi.lv saņemti balsojumi no visas Latvijas
50 ainavu dārgumi
Ņemot vērā balsošanas rezultātus un ainavu ekspertu viedokli, ainavu ekspertu padome atlasīja 50 ainavas kā Latvijas ainavu dārgumus
2018
1000 fotogrāfijas un informatīvie materiāli
Iedzīvotāji, muzeji, bibliotēkas, tūrisma informācijas centri un pašvaldības elektroniskajai krātuvei iesūtīja gandrīz 1000 fotogrāfijas, atmiņu stāstus un informatīvos materiālus par 50 ainavu dārgumiem. Paldies ikvienam par līdzdalību!
50 ainavu dārgumu fotofiksācijas
Latvijas simtgades gadā nofotografēti visi 50 ainavu dārgumi
 

Ceļojošā izstādeŠī gada septembrī ceļojošās izstādes daļas bija skatāmas visos plānošanas reģionos. Izstāde kopumā būs skatāma Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpās šī gada 26. oktobrī.   Novembrī, decembrī un 2019.gadā ainavu dārgumu izstādi gan atsevišķās daļās, gan kopumā, iepriekš sazinoties ar bibliotēku (e-pasts: madara.daudze@lnb.lv), ir iespējams demonstrēt visā Latvijā. Lūgums ņemt vērā, ka izstādes transportēšana un izvietošana jānodrošina izstādes pieteicējam. Papildus informācija par izstādes veidolu un uzstādīšanu ir pieejama šeit.
 

TurpmākVēsturisko fotoattēlu klāstu par 50 ainavu dārgumiem joprojām ir iespējams papildināt ar digitalizētām fotogrāfijām no saviem personīgiem krājumiem, reģistrējoties un ievietojot tos LNB digitālajā kolekcijā “Zudusī Latvija” (www.zudusilatvija.lv).

Atvērt izmantotos materiālu sarakstu

Projekta nosaukuma atveidē izmantots Latvijas ievērojamā ainavista Vilhelma Purvīša rokraksts
img1
img1
slider_img Atvērt ainavu sarakstu
img1